Vineri, 1 iulie, încep reparațiile la străzile și trotuarele afectate de lucrările la rețele subterane.
Va fi un proces amplu, în urma căruia majoritatea arterelor rutiere din Bârlad vor căpăta noi covoare asfaltice și noi borduri. Acolo unde va fi cazul, se va proceda la lărgiri și reconfigurări în special ale spațiilor dedicate pietonilor.
Primele străzi pe care vor intra echipele de constructori sunt: Zimbrului, Alexandru cel Bun, Ioan Buzdugan, Vasile Voiculescu, George Tutoveanu și Pictor Mihai Adamiu.
”Iată că ne ținem de cuvânt și, întocmai cum am dat asigurări în nenumărate rânduri, nu va exista niciun capăt de stradă care să rămână distrus în urma lucrărilor de extindere a rețelelor de apă și de canalizare, precum și a celor de îngropare a cablurilor din cadrul proiectului de modernizare a rețelei de iluminat public. Asta nu înseamnă că aceste proiecte s-au finalizat și că nu se vor mai face săpături. Lucrările vor continua, dar din urmă vor veni echipele care se vor ocupa de reparații, a declarat primarul Dumitru Boroș.

















